4 Aylık, 5 Aylık, 6 Aylık Bebek Gelişimi, Boy, Kilo, Davranış, Beslenme

5 Aylık Bebek Gelişimi, Boy Kilo, Beslenmesi, Uyku Düzeni ve Hareketleri

0 625

5 aylık bebek gelişimi, boyu, kilosu, beslenmesi, uyku düzeni ve hareketleri ile ilgili bu yazıma dilerseniz başlıyorum.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor olabilirsiniz ya da tam tersi zaman sanki geçmiyormuş bebeğiniz hiç büyümüyormuş gibi gelebilir sizin için hele ki bebeğinizi yalnız büyütüyorsanız ama müjde! Bebeğiniz ay ay büyüyor ve yarım yaşına son bir ay kaldı.Peki 5.ayda sizi ve bebeğinizi neler bekliyor nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve bebeğinizin bu yada kazandığı yeni beceriler neler bunlara bakalım .

5 aylık bebek neler yapabilir ?

Küçük nesnelere dikkat kesilerek incelemeye başlar

Yuvarlanmalara başlamadıysanız bu ayda başlayabilir

Desteksiz oturmaya çalışabilir fakat henüz kafasının ağırlığından kafasını kontröl edemez

Ayaklarıyla yakalayıp ağzına götürebilir ve bundan büyük keyif alır

Sevinç  Çığlıkları atmaya başlar

Seslere karşı tepki verir,sesin geidiği yöne kendisini çevirir.

Almak istediği bir nesneye doğru uzanabilir

Yabancılara karşı tepki verebilir ve yabancılardan korkabilir

Yüzünü keşfetmeye başlayarak dakikalarca inceleyebilir,bu nu bir oyun haline getirebilir.

5 aylık bebek beslenmesi

Bebeğiniz 5 aylık ve doktorların öncelikli olarak önerdiği özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi,sütün yetmediği zamanlarda ya da düşük kilo alımlarında ise formül mamayla beslenmesidir.Burada düşük kilo alımından kasdettiğimiz 400 gramın altında kilo alımlarıdır.

Doktorların bazısı  çoğunluklu olarak anne sütü almayan bebekler için ya da düşük kilo alan bebekler için  5.ayda ek gıdaya geçiş öneriyorlar fakat bebeğinizin gelişiminde her hangi bir sıkıntı yoksa ve bebeğinizin  persentil tablosu iyiyse doktorunuzun da görüşünü alarak ek gıdaya geçiş için 6.ayı bekleyebilirsiniz.

Peki  5 aylık bebek ek gıdaya doktor kontrolünde nasıl başlar ya da 5 aylık bebek ne yer? Bu konuyla ilgili yazımıza ek gıdaya geçiş yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5 aylık bebek ne kadar emer? Ne kadar mama yer?

5 Aylık bebekler kendi açlık durumlarına göre sizi yönlendirirler.Emziriyorsanız  2 3 saat aralıklar bebeğiniz için ideal sürelerdir.Mama ile bebeğinizin beslenme ihtiyacını gideriyorsanız 3 saat aralıklarla ideal beslenme süreleridir.

5 aylık bebek ne kadar uyur?

Uyku süreleri ve zamanları her bebeğe göre değişiklik gösterse de 5 aylık bir bebek günde ortalama 10 11 saat gece uykusu  toplamda 3 kere  4 5 saat gündüz uykusu olmak üzere toplamda 15 16 saat uyur.Bebeğiniz bu sürelerden oldukça az uyuyorsa uykuya geçiş sürelerinde problem yaşıyor olabilirsiniz.Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız uyku saatlerinizi ve uyku aralıklarını düzenlemeniz size yardımcı olabilir.Gece yatarken ise yatırmadan hemen önce değilde en az yarım saat öncesinde gece beslenmesini kesmeniz daha rahat uykuya geçişini sağlayacaktır.

5 aylık bebek kaç kilo olmalıdır?

Kilo alımında annenin sütüne,bebeğin kalori yakımına ya da mama kullanılıyorsa mamaya , bebeğin mamayı sevmesine göre gibi bir çok farklılıklar olabilir fakat beklenen kilo alımı kız bebeklerde ortalama 6.5-7 kilo aralığında iken erkek bebeklerde ise ortalama 7 kilo civarındadır.Artık bu ayın sonundan itibaren yani 6.aydan itibaren bebeklerde  kilo alımları genel  olarak yavaşlamaya başlayacaktır.Doktorunuz da herhangi bir sıkıntı görmezse bu sizi endişelendirmesin lütfen.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.